Bestyrelsen - Hvem er YFU Danmark

Bestyrelsen

Den nuværende bestyrelse

Bestyrelsen har konstitueret sig således i april 2022. Den består af følgende personer og kan kontaktes samlet på be@yfu.dk


Lea Krull Pedersen, forkvinde
Region Hovedstaden, krull@yfu.dk

Sofie Amalie Engelbrecht, næstforkvinde
Region Hovedstaden, sofie@yfu.dk

Morten Hansen
Region Sydjylland, morten@yfu.dk

Daniel Lomholt Christensen 
Region Hovedstaden, daniellc@yfu.dk

Josefine Bech Morgen, 1. suppleant
Region Fyn, josefinebm@yfu.dk


Michael Juel, næstformand
Region Hovedstaden, michael@yfu.dk

Marie Ravnholt Sannes
Region Hovedstaden, marie@yfu.dk

Ditte Hasbeck Svendsen
Region Hovedstaden, dittehs@yfu.dk

Jacob Strandgaard Andersen 
Region Hovedstaden, jacob@yfu.dk

Jeppe Wedel Friis, 2. suppleant
Region Midtjylland, jeppe@yfu.dk